14 juni – Sorsele

Artister: Staffan Hellstrand, Peppkollo, Johan Piribauer, Sorsele Spelmän, Sorsele Poesisällskap, Grimtjuk, Mylta, fler artister kan tillkomma.
Plats: Sorsele River Hotel
Tid: 18.30
FRI ENTRÈ

Arrangeras i samarbete med: Sorsele Folkmusikförening, Sorsele River Hotel, Kulturens, Kontaktnätet Norra Norrland och med stöd av Kulturrådet, Sorsele Kommun, Region Västerbotten (Peppkollo Workshop) och Inlandsbanan AB.

13 juni – Östersund


Artister: Trio Me’ Bumba, Justine Her, Ida Graae, Johan Piribauer, fler artister kan tillkomma
OBS Nike Markelius är inställt, ersätts av Trio Me’ Bumba.
Plats: Arctura
Tid: 19.00
FRI ENTRÈ
Boka gärna bord på Arctura via länken ovan.

Arrangeras i samarbete med: Arctura och Kulturens, med stöd av Kulturrådet, Region Jämtland Härjedalen, Östersunds Kommun och Inlandsbanan AB.

12 juni – Tandsjöborg

Artister: Helen Tanzborn, Justine Her, Johan Piribauer, Erika & Sofia, fler artister kan tillkomma.
OBS: Nike Markelius inställt, ersätts av Helen Tanzborn.
Plats: Kapellet, Tandsjöborg
Tid: 18.30
FRI ENTRÈ

Arrangeras i samarbete med: Kulturens, Kapellet/Svenska Kyrkan Ljusnans pastorat och med stöd av Kulturrådet, Ljusdal Kommun och Inlandsbanan AB.

11 juni – Mora


Artister: Tove Bøygard, Justine Her, Johan Piribauer, Erika & Sofia fler artister kan tillkomma.
Plats: Öna Bygdegård
Tid: prel 19.00
FRI ENTRÈ

Arrangeras i samarbete med: Kulturens och med stöd av Kulturrådet, Mora Kommun och Inlandsbanan AB.

10 juni – Vilhelmina


Artister: Tove Bøygard, Johan Piribauer, Justine Her, Ellinor Stenlund & Peter Stenlund, Thomas Parr
Plats: Vilhelmina Folkets Hus
Tid: 19.00
FRI ENTRÈ
Arrangeras i samarbete med: Vilhelmina Folkets Hus, Kontaktnätet Norra Norrland och Kulturens med stöd av Region Västerbotten, Kulturrådet, Vilhelmina Kommun och Inlandsbanan AB.

20 juni – Tjappsåive


Artister: Ronny Eriksson & Leo Holmberg, Johan Piribauer, Ellinor Stenlund & Peter Stenlund, fler artister kan tillkomma.
Plats: Tjappsåive Hembygdsgård
Tid: 18.30
FRI ENTRÈ

Arrangeras i samarbete med Kulturens, Kontaktnätet Norra Norrland, Tjappsåive Intresseförening (TIF) och med stöd av Arvidsjaur Kommun, Kulturrådet, Region Norrbotten och Inlandsbanan AB.

19 juni – Dorotea


Artister: Ronny Eriksson & Leo Holmberg, Johan Piribauer, Peppkollo, Nyckelgyckel, Gospelkören.

Plats: Hotell Dorotea
Tid: 19.00
FRI ENTRÈ (i mån av plats)

Arrangeras i samarbete med Dorotea Musik & Riksteaterförening, Hotell Dorotea, Kulturens och Kontaktnätet Norra Norrland med stöd av  Dorotea Kommun, Region Västerbotten, Kulturrådet och Inlandsbanan AB.

18 juni – Storuman

Artister: Staffan Hellstrand, Erika & Sofia, Johan Piribauer, Umokk, Emma & Julia, José Miguel Durand Contreras, Peppkollo.
Plats: Folkets Hus, Storuman
Tid: 19.00
FRI ENTRÈ

Arrangeras i samarbete med: Storumans Musik & Teater, Kontaktnätet Norra Norrland och Kulturens med stöd av Kulturrådet, Storumans Kommun, Region Västerbotten och Inlandsbanan AB.

17 juni – Jokkmokk

Artister: Staffan Hellstrand, Erika & Sofia, Johan Piribauer, Ellinor Stenlund & Peter Stenlund fler artister kan tillkomma
Plats: Folkets Hus, Jokkmokk
Tid: 19.00
FRI ENTRÈ!

Arrangeras i samarbete med Folkets Hus, Kulturens och med stöd av Kulturrådet, Jokkmokks Kommun (KUPP), Kontaktnätet Norra Norrland, Region Norrbotten och Inlandsbanan AB.

16 juni – Gällivare


Artister: Staffan Hellstrand, Erika & Sofia, Johan Piribauer, Linda Chen, Vivid Soul
Plats: Quality Hotel Lapland
Tid: 17.00
FRI ENTRÈ

Arrangeras i samarbete med Quality Hotel Lapland och Kulturens med stöd av Kulturrådet, Gällivare Kommun, Region Norrbotten, Kontaktnätet Norra Norrland och Inlandsbanan AB.